Aukce obrazu kocoura Satánka pro Pozor kočka!

Romanu Štrynclovou čeká v Praze jubilejní 10. aukce kočičího obrazu

Téměř 80.000 korun na podporu kočičích útulků a depozit se podařilo od roku 2014 formou aukcí obrazů získat výtvarnici Romaně Štrynclové. První obraz – olejomalba kocoura Maxe pro útulek Brněnský Max – se vydražil za 7.000 korun. Na konci ledna čeká Romanu jubilejní 10. aukce kočičího obrazu, tentokrát pro pražský spolek Pozor kočka!  Zahájení aukce spojené s vernisáží obrazů ze série Souhvězdí Bohumila Hrabala se uskuteční v pondělí 30. ledna od 18 hodin v Kavárně Kočičí v Křižíkově ulici v Praze.

„Když jsem ve foyeru Divadla Bolka Polívky připravovala výstavu Královny slz a ostružin, což jsou obrazy k básním ze stejnojmenného almanachu ženské milostné poezie, neměla jsem vhodný obraz na velkou stěnu nad schodištní podestou. Napadlo mě, že by tam mohly být právě kočky, které jsem chtěla už dlouho malovat. S básnířkou Alenou Vávrovou jsem se seznámila právě díky almanachu Královen a věděla jsem, že má kočky ráda. Už jsem znala i některé její kočičí básně, a tak jsem ji oslovila…“ vzpomíná Romana, jak se začala rodit kolekce obrazů Souhvězdí Bohumila Hrabala. Jelikož se výtvarnice snažila opuštěné kočky už delší dobu podporovat, domluva s Brněnským Maxem byla rychlou a jasnou volbou. „Tehdy jsem netušila, jestli můj záměr bude vůbec fungovat, ale dnes mám za sebou 9 kočičích aukcí pro útulky z celé České republiky,“ dodává Romana. První úspěšná aukce se pojí s rokem 2014, kdy si veřejnost připomínala 100. výročí narození Bohumila Hrabala, rovněž milovníka koček. Díky aukcím se do konce roku 2016 vybralo na potřebné kočky celkem 78.961 korun, tj. v průměru 8.773 korun na útulek.

Satánek pro Pozor kočka – plátno-olej-40x40cm-foto Petr-Ivančic

S nabídkou uspořádat aukci oslovuje Romana prověřené útulky a po domluvě s provozovateli vždy namaluje kočičího obyvatele, který je pro daný útulek nebo depozitum specifický. „Vždy vybíráme kočku se zajímavým příběhem, svědčícím bohužel často i o lidské lhostejnosti. Poté hledáme prostor pro výstavu,“ vysvětluje Romana. Většinou jde o dlouhodobý proces, neboť provozovatelé mnohdy chodí běžně do práce, o kočky se starají ve svém volném čase a na další aktivity jim už mnoho času nezbývá. Satana z Pozor kočka! namalovala  Romana už v roce 2015, na výstavu a do aukce se dostává až nyní – v lednu 2017.

 „Představte si kočku, která vydává zvuky jako temný stín z vaší noční můry, a když se o vás otře, máte pocit, že vás objímá půl roku nemytý bezdomovec… Takový byl kocour Satan, který k nám připutoval v listopadu 2014. Měl starší zlomeninu čelisti, která mu špičáky posunula tak, že se kříží, a nemohl skousnout, takže mu z huby stále kanuly sliny. A přitom všem byl tak moc milý a mazlivý! Ve sklopci házel zádíčka, u veterináře ducal hlavou a při koupání se ani nebránil. Totální miláček, který místo vrnění chrčí jak z hororu, je prostě k smíchu a pláči zároveň,“ popisuje vybraného kočičího hrdinu Ivana Klímová z Pozor kočka!

Spolek Pozor kočka! pečuje o opuštěná, poraněná, nemocná a týraná zvířata, zejména kočky, a hledá jim nový domov. Jako nezisková organizace vznikl v létě 2013 a každý její člen v ní pracuje dobrovolně, ve svém volném čase, s velkou láskou ke zvířátkům a bez nároku na jakýkoli honorář. Činnost spolku umožňují drobné příspěvky a dary od lidí, kteří jsou ochotni pomáhat.

Vernisáž olejomaleb i aukci obrazu Satánka odstartují společně s Romanou Štrynclovou v pondělí 30. ledna v Kavárně Kočičí jako kmotry spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková a moderátorka a šansoniérka Ester Kočičková.

Aukci lze poté sledovat primárně na webové stránce útulku a na facebooku, kde mají zájemci možnost přihazovat. Končí 4. března úderem půlnoci. Celá částka jde ve prospěch útulku.

Více na: www.stryncl.cz, http://www.pozorkocka.cz

ROMANA ŠTRYNCL
nar. 31. 7. 1970
Rodačka z Brna, která v roce 1991 získala tituly Miss Morava a Miss Sympatie. Poté se nevěnovala modelingu, jak by se předpokládalo, ale coby „zběhlá“ studentka architektury setrvala v umělecké oblasti. Podílela se na realizaci prvního umělecko-obchodního centra „Zadní trakt“ (Brno, 1993), své výtvarné nadání a cítění promítala do módních návrhů pod značkou „Romy Rose“ (šaty z jejích kolekcí si vybrala např. i Chantal Poullain), pořádala společenské akce a spolupracovala s modelingovými agenturami jako choreografka.

Nyní působí jako kurátorka Galerie CAFE&WINE Adamov (2011), Galerie MONAME (2015), od roku 2012 pořádá KULINARIUM – přátelská kulinární setkání spojená s vernisážemi – v Zámecké restauraci Moname. Spolupracuje s Divadlem Klauniky a také s Mateřskou školou při FN Brno.

V současné době se věnuje hlavně malování. V její tvorbě převažují olejomalby, ale ráda se vrací i k perokresbě a akvarelu. Téměř všechny výtvarné projekty vznikají v úzkém propojení s texty mnoha forem (básně, povídky, symboly).

První dvojvýstava olejů se uskutečnila 1. listopadu 2001 v Galerii Milana Zezuly v Městském divadle Brno a kavárně Galeryje (Brno, Lidická).

Pro obrazy z cyklu „Královny slz a ostružin“ se staly inspirací básně ze stejnojmenného almanachu současné ženské milostné poezie, v němž publikovalo svou tvorbu 44 současných českých básnířek. Almanach vybrala a uspořádala v roce 2010 spisovatelka a básnířka Sylva Lauerová, Romana vytvořila obraz pro obal knihy.

Od roku 2013 pracuje na souboru kočičích olejomaleb. Výstavy bývají spojené s úspěšnými dražbami pro kočičí útulky (OS Brněnský Max, Svoboda zvířat Plzeň – Sekce na ochranu koček, Kočky SOS Hodonín, Útulek Tibet, Kočičí oáza Holubice, Kočky Bohumín, Pražský spolek ochránců zvířat, Kočičí naděje, z. s., Kočičí depozitum Flíček, z. s., Pozor kočka!). Stále se rozrůstající kolekce nese název „Souhvězdí Bohumila Hrabala“ a doplňují ji básně Aleny Vávrové, která se s Bohumilem Hrabalem osobně znala a jako jediná v historii obdržela cenu z jeho nadace.

V roce 2014 se zrodil projekt KOČKA DENNĚ, soubor 365 perokreseb. Výběr z této série byl prezentován na mezinárodní výstavě „Котики в Манеже – Pussycats at the Manege“ v Novй Manйћi v Moskvм (2014/ 2015), kterб poukazovala na fakt, ћe koиky vћdy tvoшily nedнlnou souибst vэtvarnйho umмnн. Nмkterй perokresby se rovnмћ objevily v almanachu KOИKOVБNН, jeho obálku tvoří Romanin obraz „P.D.“

Na rok 2016 byl vydán první Romanin autorský a zároveň sponzorský kalendář s kočičími i lidskými jmény pro Kočky SOS Hodonín.

Gurmánský projekt KULINARIUM se promítl do série grafik „Kuliohlédnutí“. Ve zkratce přinášejí vtipné propojení menu a rukopisu autora, který při dané gastronomické akci vystavoval, s nímž Romana tvůrčím způsobem nakládá.

V létě 2016 začala vznikat kolekce „ZeMě“, útržky poskládané z cest, pocitů a snů. V souboru se objevují olejomalby rytíře, králíčka i fotbalový míč a nechybí ani všudypřítomné kočky. Jako malý kvíz jsou ukryty v každém obrazu.

Show Buttons
Hide Buttons